HAGEL Engineering | Elektrik Topraklama Ölçüm Hizmeti
15768
page-template-default,page,page-id-15768,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Elektrik Topraklama Ölçüm Hizmeti

Topraklama, ev,  işyeri gibi elektrik tesislerinde kullanılan cihazların gerilim altında olmayan bölümlerinde herhangi bir elektrik kaçağı olması durumunda insan hayatını ve cihazları riske atmamak adına gerilim altında olmayan bölümlerin bir iletken ile toprağa bağlanmasıdır. Cihazlarda oluşabilecek kaçak akım, direnci az olan toprak hattı üzerinden toprağa verilir.

Topraklama ölçüm faaliyeti kapsamında Yetkili Servisler, İkmal İstasyonları, Fabrika gibi tesislerde topraklama tesisatı direnç değerleri ölçülür ve kaçak akım rölesi testleri yapılır.

Topraklama raporları “TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi” ve/veya İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Denetimleri, Belediyeler ve Özel Amaçlar için talep edilmektedir.

Muayene faaliyeti “Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği”, “Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği”, “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ve “İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik” çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği çerçevesinde topraklama ölçüm periyotları aşağıda verilmiş olup, raporların bu periyotlarda güncellenmesi gerekmektedir.

 

Topraklama Tesislerinin İşletme Dönemi İçinde Denetleme Periyotları;

  •      Elektrik üretim, iletim, dağıtım tesisleri ( Hatlar hariç ) : 2 yıl
  •      Enerji nakil ve dağıtım hatları : 5 yıl
  •      Sanayi tesisleri ve ticaret merkezleri : 1 yıl
  •      Topraklamalara ilişkin dirençlerin muayene ve ölçülmesi : 2 yıl

Sabit Olmayan Tesisler İçin;

  •      Sabit İşletme Elemanları İçin: 1 Yıl
  •      Yer Değiştirebilen İşletme Elemanları İçin : 6 Ay

HAGEL A.Ş. alanında uzman ve yetkili mühendisleri; kalibrasyonu tam cihazlarıyla, yasal ve en doğru ölçümü, en hızlı raporlama garantisiyle hizmetlerine dahil etmiştir.

Siz de bakımlarınızı deneyimli ekibimize emanet edin, gözünüz arkada kalmasın!