HAGEL Engineering | İzolasyon Direnci Ölçüm Hizmeti
15772
page-template-default,page,page-id-15772,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

İzolasyon Direnci Ölçüm Hizmeti

Mege-Ohm Metre olarak da bilinen bu cihazlar ile izolasyon direnci bir diğer bilinen adıyla yalıtım testi değeri, bazen Terra-Ohm mertebelerine kadar ölçülebilmektedir. İzolasyon test cihazının çalışma prensibi toprağa olan akım kaçağını ölçmek ve bunu Mega-Ohm’a çevirmektir. Bu yöntem ile arıza bulunabilmesi için sargı ile toprak arasında direkt bir bağlantı olması gerekmektedir. IEEE 43-2000 standardında önerilen en az izolasyon direnci 5 Mega-Ohm dur.

Elektrik tesisatlarında ve/veya motor ve kumanda devreleri bağlantılarında bazen kalitesiz ve arızalı klemens, bant veya izolasyon sıvısı gibi malzemeler kullanılabilmektedir. Bu nedenle elektrik tesisatlarına ve kumanda devrelerine enerji altına almadan önce mutlaka yalıtkanlık kontrolu yapılmalıdır.

Yalıtkanlık Kontrolü;

1-) Fazlar arası,

2-) Faz – Nötr arası,

3-) Faz – Toprak arası,

4-) Nötr – Toprak arası, 

5-) Kablo, trafo ve elektrikli cihazların yalıtkan kısımlarında,

6-) Elektrik motorlarında,

7-) Jeneratörler vb. tesisat ekipmanlarında yapılmalıdır.

Bu ölçümler, pano önlerinde bulunan izole halı vb. tüm tesisat elemanları üzerinde yapılabilir ve yönetmeliklerce yapılması belirli periyot aralıklarınca zorunludur.

Tecrübeli ve profesyonel kadrolarımız, bu periyodik ölçümleri TÜRKAK’tan akredite kalibrasyonlu cihazlarımız ile yapılması için tüm yetki ve donanıma sahiptir.

 

Siz de ölçümlerinizi deneyimli ekibimize emanet edin, gözünüz arkada kalmasın!